چاپ کاتالوگ

کاتالوگ A4
کاتالوگ A5
کاتالوگ بیاضی
کاتالوگ بیاضی دسته چکی
کاتالوگ خشتی
کاتالوگ خشتی
امتیاز دهید
5/5

کاتالوگ چیست؟

به طور کلی کاتالوگ، مجموعه‌ای از اطلاعات گردآوری شده‌ای است. که در قالب یک دفتر راهنما ارائه می‌شود. به بیان دیگر یک کاتالوگ با ارائه فهرست و توضیحات جزئی و کلی درباره فعالیت‌های تجارت مربوطه و محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد. به مخاطبین کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب و خرید کالا یا خدمات تصمیم‌گیری کنند.

برای چاپ یک کاتالوگ همواره نکاتی وجود دارد. که رعایت آن‌ها می‌تواند در رسیدن به یک کاتالوگ مطلوب موثر باشد. اولین نکته‌ای که برای تمامی محصولات چاپی به ویژه کاتالوگ وجود دارد کیفیت طراحی و نحوه ذخیره‌سازی آن جهت ارسال به چاپخانه است. این بدان معنا است که یک طراحی با کیفیت می‌تواند بر میزان کیفیت چاپ نهایی تاثیر به سزایی داشته باشد.

رعایت فاصله‌ کافی از لبه کاغذ تا متون و تصاویر طرح، که در اصطلاح به آن حاشیه امن گفته می‌شود. نیز به هنگام برش کاتالوگ بسیار حائز اهمیت است. زیرا بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند منجر به حذف بخشی از طراحی کاتالوگ گردد. به همین دلیل این نکته می‌بایست در طراحی کاتالوگ در نظر گرفته شود.

پس از رعایت کلیه استانداردهای طراحی نوبت به انتخاب فاکتورهای مهم پیش از چاپ کاتالوگ می‌رسد. به طور مثال جنس و ضخامت کاغذ صفحات داخلی و جلد کاتالوگ بسیار در ظاهر و استحکام آن تاثیرگذار است. هرچه ضخامت و جنس کاغذ کاتالوگ بهتر باشد به طبع، آن کاتالوگ از زیبایی و ماندگاری بالاتری برخوردار خواهد بود.

به طور کلی یک کاتالوگ در سه حالت مربعی، عمودی و افقی طراحی و چاپ می‌شود. در این میان جهت و نحوه باز شدن آن در ظاهر یک کاتالوگ تاثیرگذار است. عموما جهت باز شدن کاتالوگ ها منوط به زبان نوشتاری آن‌ها است. یعنی کاتالوگ هایی که زبان آن‌ها فارسی است از راست و کاتالوگ های دارای زبان‌ لاتین از چپ باز می‌شوند.

اما نحوه باز شدن همین کاتالوگ ها به نوع صحافی آن‌ها مربوط است. صحافی نیز متناسب با تجارت و حجم کاتالوگ مشخص می‌شود. بدین معنا که برای کسب و کارهای رسمی و اداری بهتر است از چسب و منگنه‌های ساده استفاده شود. البته صحافی چسبی بیشتر برای کاتالوگ هایی که حجم بالایی دارند مناسب خواهد بود. و برای کاتالوگ های کم حجم منگنه‌های ساده و تخت کاربرد دارند. برای مصارف غیر رسمی و بایگانی نیز منگنه‌های لوپ که منگنه‌های بایگانی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه کاتالوگ ها با توجه به نوع تجارت، خدمات و محصولات مربوطه شامل انواع مختلفی هستند. از سویی دیگر تنوع طرح و فاکتورهای مختلفی همچون انتخاب جنس جلد و صفحات داخلی کاتالوگ، ضخامت و تعداد صفحات، پوشش جلد، نوع صحافی، ابعاد و جهت کاتالوگ موجب به وجود آمدن دسته‌بندی‌های مختلفی برای کاتالوگ شده‌اند.

کاتالوگ اداری، کاتالوگ محصولات خانگی، کاتالوگ محصولات صنعتی و اتوماسیون، کاتالوگ‌ خدمات مختلف، کاتالوگ رسمی و لوکس و …. از جمله کاتالوگ های پرکاربرد هستند. هر کدام از این کاتالوگ ها می‌توانند متناسب با نوع تجارت شامل فاکتورهای مختلفی که در بالا ذکر شد باشند.

در برخی موارد نیاز است تا کاتالوگ شما از حالت ساده خارج شده و تبدیل به یک کاتالوگ لوکس گردد. به طور معمول کاتالوگ های اداری دارای قالب‌های منحصر به خود هستند. در این میان با انتخاب جلوه‌های مختلف می‌توان آن را به صورت یک کاتالوگ اداری لوکس طراحی و چاپ کرد. یکی از مواردی که در جلوه بیشتر کاتالوگ لوکس تاثیر به سزایی دارد استفاده از یو.وی موضعی، سطوح طلاکوب و یا نقره‌کوب است.جنس و پوشش جلد نیز متناسب با توناژ رنگی می‌تواند به صورت مات یا براق انتخاب شود و نمای زیبایی را برای کاتالوگ ایجاد کند.

نکته دیگری که برای کاتالوگ های اداری وجود دارد انتخاب نوع صحافی آن است. در صورتی که تعداد صفحات زیاد باشد، بهتر است از صحافی چسبی استفاده شود و برای کاتالوگ با تعداد صفحات کم، صحافی به صورت منگنه تخت مناسب‌تر خواهد بود. هر چه ضخامت صفحات داخلی و جلد کاتالوگ با کیفیت بالا‌تر انتخاب شود به طبع به مخاطبینی که کاتالوگ شما را در دست گرفته‌اند احساس بهتری منتقل خواهد شد.

کاتالوگ ها متناسب با کاربرد و میزان اطلاعاتی که در آن ارائه می‌شود بر روی کاغذهایی با ابعاد A4، A5 و سایزهای مربع طراحی شده و به چاپ می‌رسند. هر یک از کاتالوگ های A4 و A5 نیز می‌توانند هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی چاپ شوند.

به طور کلی عوامل گوناگونی وجود دارد که می‌تواند بر میزان قیمت یک کاتالوگ تاثیرگذار باشد. طراحی و چاپ از جمله این عوامل هستند. طراحی کاتالوگ در عین ساده بودن می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد؛ زیرا باید بتواند مجموعه‌ای از اطلاعات کامل و شفافی را به مخاطب هدف انتقال داده و با جذب وی به مشاهده تمامی صفحات کاتالوگ و راهنمایی وی، هر چه سریع‌تر او را به سمت خرید خدمات و محصولات مربوطه سوق دهد. به همین دلیل نحوه طراحی کاتالوگ و تعداد صفحات آن و همچنین چند زبانه بودن آن می‌‎تواند به طور مستقیم بر قیمت نهایی تاثیر‌ بگذارد. هرچه طراحی یک کاتالوگ، حرفه‌ای‌تر باشد امکان تبدیل شدن مشتری بالقوه به مشتری بالفعل بیشتر خواهد شد.

همان‌طور که بیان شد در کنار طراحی کاتالوگ، نحوه و کیفیت چاپ آن نیز تعیین کننده میزان قیمت یک کاتالوگ است. از جمله فاکتورهایی که در چاپ یک کاتالوگ موثر است روش چاپ کاتالوگ، تیراژ آن، جنس جلد و صفحات داخلی کاتالوگ، ضخامت و تعداد صفحات داخلی و جلد، ابعاد، صحافی و وجود جلوه‌های ویژه همچون سطوح یو.وی، هات فویل و … می‌باشد.

برای ثبت سفارش و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید.