چاپ اختصاصی

کاربر گرامی لطفا به دقت موارد زیر جهت استفاده بهینه از خدمات چاپلینو بخوانید

 

تفاوت های فرم عمومی و اختصاصی:

 • 1. در فرم عمومی چندین کار کنار یکدیگر در یک فرم قرار می گیرند ولی در فرم اختصاصی یک فرم فقط برای کار شما بسته می شود.
 • 2. در فرم عمومی امکان کنترل رنگ وجود ندارد و مسئول چاپ سعی می کند همه کارهای رنگ قابل قبولی داشته باشند ولی در چاپ اختصاصی چون فقط کار شما موجود است مسئول چاپ با توجه ویژه به کار شما بهترین خروجی رنگ را به شما می دهد.
 • 3. در کارهای عمومی اختیار کنترل جنس کاغذ وجود ندارد و چاپخانه با توجه به موجودی بازار کاغذ تهیه می کند اما در چاپ اختصاصی شما می توانید همواره یک کاغذ خاص را برای کارتان انتخاب کنید.
 • 4. در چاپ عمومی شما اگر کاری را به فاصله حتی یک روز تجدید چاپ کنید هیچ ضمانتی وجود ندارد که کار شما مثل دفعه قبل شود اما در چاپ اختصاصی کار شما حتی به فاصله ۱ سال با همان کیفیت ارائه می شود.
 • 5. در چاپ عمومی امکان حضور ناظر در مراحل چاپ وجود ندارد ولی در چاپ اختصاصی ناظر چاپ می تواند در محل چاپخانه حضور یابد تا از کیفیت کار اطمینان حاصل کند.
 • 6. در چاپ عمومی مقدار تحویلی به شما به علت پرتی کار کمتر از مقدار سفارش است اما در چاپ اختصاصی مقدار تحویلی گاهاً حتی بیشتر از مقدار سفارش داده شده است.
 • 7. هزینه ها در چاپ عمومی پایین تر از چاپ اختصاصی می باشد.

در ادامه موارد مهمی که می توانددر چاپ اختصاصی به اختیار شما تغییر کند آورده شده است. خواندن این مطلب می تواند به شما در جهت شناخت دایره انتخاب و گستردگی گزینه ها کمک کند.

 

۱ – انتخاب کاغذ:

انتخاب کاغذ مناسب برای کار می تواند اولین قدم باشد. برای انتخاب بهتر ابتدا باید با انواع کاغذ آشنا شد. در ادامه به برخی از کاغذهای متداول در بازار اشاره می کنیم. اما پر واضح است که شناخت بهتر کاغذ با لمس و برخورد از نرذیک میسر می شود.

 • کاغذ تحریر: همانطور که از نام این نوع کاغذ بر می آید این کاغذ مناسب نوشتار است. یعنی برای مصارف نوشتاری از قبیل سربرگ، برگ یادداشت، فاکتور، برگه داخل پرینتر، کتاب و … بهترین گزینه است و از لحاظ قیمت از کاغذ های ارزان به شمار می رود. اگر کاغذ مورد نظر شما تحریر است حال باید گرماژ مناسب برای سفارش خود را انتخاب کنید. حداقل گرماژ این کاغذ ۷۰ گرم می باشد که به علت نازکی کاغذ مناسب برای چاپ های دورو نمی باشد. حداکثر گرماژ این کاغذ هم ۳۰۰ گرم می باشد که به علت ضخامت و خشکی این وزن کاغذ برای مصارفی مثل پاکت سازی مناسب نمی باشد. در نتیجه با توجه به نوع کار و مصرف باید گرماژ مناسبی برای کار انتخاب کرد. گرماژ های متداول برای این کار عبارتند از: ۷۰ گرم، ۸۰ گرم، ۱۰۰ گرم، ۱۲۰ گرم، ۱۵۰ گرم، ۲۰۰ گرم، ۲۵۰ گرم و ۳۰۰ گرم
 • کاغذ گلاسه: کاغذ گلاسه یکی دیگر از پرکاربردترین کاغذ هاست. این کاغذ در دو نوع مات و براق در بازار موجود است که انتخاب نوع آن کاملاً سلیقه ایست. از این کاغذ بیشتر برای مصارفی همچون تراکت ها، بروشور ها، کاتالوگ ها و … استفاده می شود. اگر می خواهید کاغذ گلاسه را انتخاب کنید باید گرماژ مناسب را هم برگزینید. کاغذ گلاسه از گرماژ ۹۰ در بازار موجود است اما گرماژ پایین آن بسیار کم مصرف است زیرا معمولا در اکثر کارهایی که کاغذ گلاسه استفاده می شود چاپ دورو است و برای چاپ دورو حداقل از سایز ۱۱۵ گرم استفاده می شود. حداکثر گرماژ این کاغذ هم ۳۰۰ گرم است که برای جلد کاتالوگ ها، کارت ویزیت و … استفاده می شود. نکته مهم در استفاده از کاغذ گلاسه زمانی است که شما در جایی که خط تا دارید از کاغذ گلاسه سنگین استفاده می کنید. کاغذ گلاسه سنگین بر اثر تا خوردن می شکند و در طرح شما سفیدی ایجاد می کند و به مرور پوسیده می شود. برای رفع این مشکل باید برای کاغذ از روکش استفاده کرد که در ادامه به انواع روکش خواهیم پرداخت.
 • کاغذ کتان: کاغذ کتان از لحاظ جنس شبیه به تحریر است اما دارای بافت است که زیبایی خاصی به کار شما می بخشد. کاغذ کتان خود بر چند نوع است: کتان، کتان امباس، کتان کهلر و … . کاغذهای کتان به جز کتان امباس قبل از چاپ بافت طرح خود را دارند و به دلیل کیفیت و طرح دارای تفاوت قیمت هستند. با توجه به طرح دار بودن کاغذ اگر طرح شما دارای رنگ زیادی باشد نتیجه چاپ ممکن است چیزی که شما می خواهید نباشد زیرا برجستگی و فرورفتگی های روی کاغذ از نشستن کامل رنگ روی کاغذ جلوگیری می کنند. از این رو کاغذ کتان امباس برای طرح های با رنگ زیاد توصیه نمی شود. در صورت نیاز به کاغذ بافت دار و طرح با رنگ زیاد ابتدا طرح روی کاغذ چاپ می شود و سپس طرح روی کاغذ ایجاد می شود.
 • کاغذهای فانتزی: این نوع کاغذ ها که تنوع بالایی هم دارند می توانند بر زیبایی کار شما بیافزایند. برخی از آنها عبارتند از: فابریانو، کرافت، چرمی، کاغذهای رنگی و … . برخی از این کاغذها به علت رنگ تیره و یا بافت ضخیم قابلیت چاپ ندارند که برای نقش طرح شما روی آنها از خدماتی مثل طلا کوب استفاده می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

۲ – تعداد رنگ:

اساساً در چاپ چهار رنگ اصلی وجود دارد: آبی، قرمز، زرد و مشکی. کلیه رنگها از ترکیب این چهار رنگ ساخته میشوند. زمانی که در کار شما عکس یا طرحی با تعداد رنگ بالا وجود دارد از هر چهار رنگ در کار استفاده می شود. در چاپ برای هر رنگ یک زینک تهیه می شود و کاری که چهار رنگ است چهار زینک نیاز دارد.اما زمانی هست که شما به طور مثال می خواهید یک ست اداری با رنگ سازمانی خود که رنگهای سبز و نارنجی هستند چاپ کنید. در این زمان به کار شما ۲ رنگ گفته می شود و رنگ نارنجی و سبز مورد نظر شما ساخته می شود و یک زینک برای رنگ سبز و یک زینک برای رنگ نارنجی ساخته می شود. در این حالت رنگ سومی در کار نخواهد بود و فقط رنگ سبز و رنگ نارنجی می توانند کمرنگ و پررنگ شوند. پر واضح است که کاهش تعداد رنگ در کار از قیمت نهایی کار می کاهد. اما زمانی هست که شما علاوه بر رنگهای عادی به رنگهای خاص هم در کارتان نیاز دارید؛ مثل رنگ طلایی و نقره ای. در این زمان کار شما می تواند ۵ رنگ، ۶ رنگ و یا حتی با تعداد رنگ بیشتر باشد که این مورد یکی دیگر از مزیت های چاپ اختصاصی نسبت به چاپ عمومی است. رنگ های خاص قیمت بالاتری نسبت به رنگ های معمولی دارند ولی شما می توانید به طور مثال از ۲ رنگ طلایی و مشکی در کارتان استفاده کنید و علاوه بر داشتن رنگی زیبا و خاص در کارتان قیمتی مناسب هم داشته باشید.

 

۳ – قالب و تیغ:

در چاپ اختصاصی شما می توانید کار خود را به هر شکلی تولید کنید. مثلا کاتالوگ خود را کاملا به شکل لوگوی خود درآورید و لوگوی خود را در روی جلد برش بزنید. و یا یک فولدر با لبه های طرح دار داشته باشید و هر آنچه که در ذهن دارید. هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و شما قادر هستید سفارش خود را به هر شکلی که می خواهید درآورید.

 

۴ – انواع روکش:

روکش ها لایه ای هستند که روی کاغذ قرار می گیرند و به دو منظور استفاده می شوند: ۱- زیبایی ۲- استحکام. روکش ها را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم کرد:

 • لمینیت ها: لمینیت ها روکش های ضخیمی هستند که که باعث استحکام و زیبایی کار می شوند. این نوع روکش ها خود می توانند به ۲ صورت سرد و گرم استفاده شوند. در حالت گرم لمینیت بسیار محکم خواهد بود و کاغذ را کاملا صاف نگه می دارد و امکان تا شدن را از آن می گیرد. در حالت سرد این روکش نرم است ولی استحکام مناسبی به کاغذ می بخشد. جدای از روش استفاده، لمینیت ها خود می توانند مات، براق یا طرح دار ( ماسه ای، چرم، مخمل و …) باشند که بسته به سلیقه و نظر شما قابل استفاده هستند.
 • سلفون ها: سلفون ها هم به مانند لمینیت ها برای استحکام کاغذ به ویژه جلوگیری از شکست کاغذ هنگام تا خوردن استفاده می شوند. سلفون ها عمدتا در دو نوع مات و براق استفاده می شوند که بستگی کامل به سلیقه شما دارد.
 • روکش UV: این روکش برای زیبایی کار استفاده می شود و در ۲ حالت موضعی و سیلندری کاربرد دارد. UV سیلندری با ایجاد یک پوشش کامل روی کاغذ عملکردی همانند سلفون براق دارد. اما UV موضعی می تواند به هر شکلی با ظرافتی زیاد روی کار قرار بگیرد و باعث برجستگی و براقی آن ناحیه شود. بهترین تاثیر زمانی است که UV روی کاغذ مات، سلفون مات یا لمینیت مات قرار می گیرد که زیبایی خاصی به کار میبخشد. UV می تواند علاوه بر حالت ساده بافت هم داشته باشد و روی عکسی خاص قرار بگیرد و وقتی آن را لمس می کنیم جنس واقعی عکس زیر خود را به ما القا کند.

 

۵ – انواع صحافی:

صحافی کار می تواند بخش پایانی و مهم کار باشد. یک کار هر چقدر هم که از لحاظ کیفیت و خلاقیت طرح قوی باشد اما در صحافی ضعیف باشد بدون صحافی مناسب نمره خوبی نمی گیرد. برای کاتالوگ ها در تعداد صفحات پایین صحافی منگنه ( ساده و لوپ ) و برای کاتالوگ با تعداد صفحات بالا صحافی چسب گرم توصیه می شود. برای سربرگ ها نیز از سرچسب استفاده می شود. از دیگر خدمات صحافی می توان به پرفراژ ( برای جدا سازی راحت برگه ) و شماره ( در فاکتور ها و قراردادها یا قبض ها ) اشاره کرد.

 

۶ – ضرب:

شما می توانید برای هرچه زیباتر شدن کار خود در کارتان از ورقه های براق طلا، نقره و بسیاری رنگ های خاص دیگر استفاده کنید. این کار جلوه ای خاص و جذاب به کار شما می بخشد. دقت انجام این کار بسیار بالا و دقیق است و می تواند لوگوی شما و یا هر طرح دیگر باشد که طلا کوب، نقره کوب و … شود. البته شما می توانید هر طرحی را که کی خواهید بدون رنگ و هیچ پوششی روی کار خود ضرب کنید که باعث ایجاد برجستگی یا فرو رفتگی روی کاغذ می شود و تصویری جذاب به کارتان می بخشد.

 

۷ – سایر خدمات:

همنطور که پیشتر گفته شد می توانیم در چاپ اختصاصی سلیقه شما را کامل اجرا کنیم. شاید ایده ای در ذهن دارید که در اینجا ذکر نشده است و آن را در تماس با در میان بگذارید تا شما را برای رسیدن به خواسته ی خود راهنمایی کنیم. در ادامه در مورد برخی محصولات چاپی صحبت می کنیم که در چاپ اختصاصی قرار می گیرند.

 • فاکتور (قراردادهای چند برگی و … ): فاکتورها یکی از موارد پر مصرف هستند که در کسب و کار شما ممکن است کاربرد داشته باشد. چند گزینه هست که در فاکتور ها موجب تفاوت آنها می شود: ۱- فاکتورهای بدون کاربن و یا آنهایی که نیاز به کاربن دارند: شما می توانید ۲ مدل فاکتور انتخاب کنید. یا از کاغذ NCR استفاده می کنید که باعث می شود برای کارتان دیگر نیازی به کاربن نداشته باشید و یا از کاغذ غیر NCR استفاده می کنید که برای تکثیر فاکتور و یا قراردادتان نیاز به قراردادن کاربن دارید. ۲- صفحات کار: در فاکتورها به اختیار شما هر نسخ می تواند ۲ برگی ۳ برگی یا حتی بیشتر باشد. رنگ صفحات غیر اصلی به اختیار شماست که می تواند همرنگ صفحه اصلی یا قرمز، زرد، آبی و سبز باشد. اگر از کاغذ NCR استفاده نمی کنید صفحات داخلی یا الوان هستند (کاغذ رنگی) و یا کاغذ معمولی هستند مثل برگ اول شما. اگر هم از کاغذ NCR استفاده می کنید برای صفحات بعدی از رنگ های گفته شده می توانید انتخاب کنید. ۳- خدمات چاپ: برخی خدمات هم هستند که به اختیار شما در کار استفاده می شمند، مثل: پرفراژ، خط تا، سرچسپ، شماره و …
 • پاکت: پاکت ها معمولا دارای قالبی خاص هستند و قالب (تیغ) آنها موجود است. اما اگر شما به دنبال پاکتی با طرح متفاوت هستید یا پاکت را در ابعادی نیاز دارید که جزو استانداردهای ما نیست؛ نیاز است که قالب آن ساخته شود که هزینه بیشتری برای شما به همراه دارد. در پاکت سازی هم خدماتی قابل انتخاب وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: پاکت های در چسب دار با چسب ۲ طرفه. پاکت های که قسمتی از آن شفاف است و …
 • لیبل: لیبل ها که استفاده های گوناگونی دارند نیز دارای خدمات متفاوتی هستند. شما می توانید هر قالب و شکلی را برای لیبل محصول خود انتخاب کنید و آن را در هر شکلی چاپ کنید. اما خدماتی که در چاپ لیبل قابل انتخاب هستند: ۱- نیم تیغ: استفاده از نیم تیغ باعث می شود تا شما بتوانید به راحتی لیبل ها از کاغذ محافظ آن جدا کرده و روی محصول قرار دهید. ۲- ورنی: ورنی پوششی است که در انتهای کار روی لیبل شما قرار می گیرد و باعث پایداری و استحکام رنگ می شود. به علتی روغنی بودن کاغذ لیبل رنگ روی آن ممکن است بر اثر فشار مثلا دست پخش شود و پوشش ورنی از این امر جلوگیری می کند. نکته مهم: قبل از چاپ لیبل ها باید جنس زمینه کار که قرار است لیبل روی آن قرار بگیرد ارسال شود تا بهترین جنس از لحاظ چسبندگی برای لیبل انتخاب شود.

 

در ادامه لازم به ذکر است که اگر به دنبال کیفیت چاپ، خدمات چاپ و … هستید؛ چاپ اختصاصی را انتخاب کنید.

 

چند نکته:

 • در چاپ اختصاصی امکان نظارت بر چاپ وجود دارد. بدین معنا که ما می توانیم در مراحل مختلف چاپ بر کار شما نظارت داشته باشیم و از کیفیت کار اطمینان حاصل کنیم که این مورد در چاپ عمومی امکان پذیر نیست.
 • به علت تنوع بالا در چاپ اختصاصی قیمت ها مشخص نمی باشند و ممکن است استعلام قیمت کار مورد نظر شما تا ۲۴ ساعت زمان ببرد.
 • کارهایی که در فرم اختصاصی چاپ می شوند توسط این مجموعه گارانتی می شوند.
 • در صورتی که بیش از یک سفارش دارید؛ به طور مثال یک ست اداری کامل؛ قرار دادن کار در چاپ اختصاصی علاوه بر افزایش کیفیت و یکدستی کار از لحاظ قیمت هم با چاپ عمومی قابل رقابت است.