راهنمای ارسال فایل

 

قوانین عمومی

 

هدف ما در چاپلینو ارائه محصول چاپی با بهترین کیفیت است. اگرچه نظارت ما در فرایند چاپ، جهت کسب کیفیت مطلوب، دارای اهمیت است، اما کیفیت فایلی که شما در وب سایت چاپلینو بارگذاری (Upload) می‌کنید نیز به همان اندازه مهم و حساس می‌باشد. زیرا علی رغم استفاده از بهترین دستگاه‌های چاپ و دقیق‌ترین و کاملترین نظارت بر فرایند چاپ، اگر فایل ارسالی شما دارای کیفیت مناسبی نباشد، محصول نهایی نیز از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهد شد. لذا توصیه ما به شما این است، مواردی که در ادامه توضیح داده شده است را به دقت مطالعه نموده و در فایل ارسالی خود مد نظر قرار داده و رعایت نمایید.

1) ابعاد فایل

 

چنانچه با چاپ آشنایی داشته باشید می‌دانید که هر یک از محصولات چاپی دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی می‌باشند. ما در چاپلینو تلاش کرده‌ایم، ابعاد محصولات را با بیشترین کاربرد ممکن انتخاب نماییم. آنچه که شما باید انجام دهید، ارسال فایلی هماهنگ با اندازه‌های استاندارد تعریف شده در سایت ما می‌باشد.

2) وضوح فایل و یا Resolution

 

فایل‌های خود را با سایز اصلی و وضوح ( Resolution 300 dpi ) طراحی نمایید. اگر فایل خود را با وضوح پایین‌تر طراحی كنید، اگرچه ممکن است طرح شما در كامپیوتر خوب به نظر برسد ولی در چاپ، كیفیت كار نامطلوب خواهد بود. معمولاً بنر و محصولات فضای خارجی در سایزهای بزرگ چاپ می‌شوند و از فاصله دورتر مشاهده می‌شوند. به همین دلیل، سایز فونت‌های آنها بسیار بزرگتر از فایل‌های چاپ افست انتخاب می‌شوند. به همین دلیل، در اینگونه محصولات، نیازی نیست طراحی با وضوح 300dpi انجام شود. در فایل‌هایی كه برای محصولات فضای خارجی(Outdoor) انجام می‌شود، وضوح 150dpi کافی می‌باشد. توجه داشته باشید كه از ابتدای طراحی، وضوح تصویر (Resolution) خود را درست تنظیم كرده زیرا در غیر این صورت و در صورتی که در انتهای كار وضوح تصویر را بالا ببرید، این کار تاثیری در افزایش کیفیت فایل نخواهد داشت و در هنگام چاپ از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهد شد.

3) چیدمان

 

تصاویر، لوگو و متن در فایل شما باید به گونه ای قرار گیرد که هنگام بُرش در چاپخانه هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود. به همین دلیل باید طرح را به نحوی در فایل خود قرار دهید که تصاویر، متون و لوگو از خطوط فاصله مشخصی داشته باشند، در بیشتر موارد رعایت فاصله 5 میلیمتر الزامی می‌باشد و در بعضی محصولات اندازه‌های دیگری را باید رعایت کنید. می‌توانید قالب‌های(Templates) آماده چاپلینو را در اندازه‌های استاندارد از اینجا دانلود کنید. این قالب‌ها محل برش را در محصولات، کاملا مشخص کرده‌اند تا از محدوده برش آگاه شوید و در طراحی، متن و تصاویر مهم را در این مناطق که برش خواهد خورد، قرار ندهید. اما حتما به خاطر داشته باشید که رنگ پس‌زمینه را از هر طرف تا انتهای طرح‌تان ادامه دهید. چنانچه فایل خود را از ابتدا در ابعاد مشخص شده ما طراحی نمایید، دیگر مجبور نخواهید بود که در انتها ابعاد فایل خود را جهت هماهنگی با این اندازه‌ها تغییر دهید.

4)  حالت‌های رنگی Color Modes

 

اشتباه بسیاری از طراحان مبتدی، استفاده نامناسب از مودهای رنگی می‌باشد. RGB یک سیستم رنگی است که در صفحات نمایش الکترونیکی، مانیتورها، تبلت ها و گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از رنگ های قرمز، سبز و آبی در ساختار RGB در واقع میزان نوری است که بر حسب نوع رنگ در تصویر نمایشگر نشان داده می‌شود. با این سه رنگ اصلی می‌توان میلیون‌ها ترکیب رنگی جدید ایجاد کرد. اشتباه زمانی اتفاق می‌افتد که در طراحی محصولات چاپی از سیستم رنگی RGB استفاده می‌شود. زیرا، این سیستم رنگی در صنعت چاپ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. CMYK سیستم رنگی است که از جوهرهای فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه برای چاپ استفاده می‌کند. در این سیستم با افزایش جوهر به ترکیب رنگ تیره‌تر می‌رسید. طیف رنگ‌هایی که در سیستم RGB تولید می‌شود بسیار گسترده‌تر از طیف رنگ‌های جوهری است. بنابراین برنامه‌های طراحی، حالت خاصی از CMYK را در اختیار طراح قرار داده‌اند تا بتواند پیش نمایشی از چاپ نهایی را داشته باشد. عدم انتخاب حالت رنگی CMYK و به جای آن استفاده از RGB در طراحی، انتخاب رنگ‌هایی را سبب می‌شود که در چاپ امکان تولید نخواهند داشت. لذا، توصیه ما به شما این است که حتما فایل خود را در رایانه با رنگ بندی CMYK تهیه و مشاهده کنید تا کمترین تفاوت ممکن را با محصول چاپی نهایی داشته باشد.

5) فرمت فایل‌ها در چاپلینو

 

شما می‌توانید فایل‌های خود را در فرمت‌های PDF یا JPEG و TIFF برای ما ارسال کنید. اما توصیه ما ارسال فایل با فرمت PDF می‌باشد. این فرمت مناسب‌ترین ساختار برای چاپخانه و جلوگیری از تغییرات ناخواسته می‌باشد. در این ساختار کیفیت تصاویر حفظ شده و نوشته‌ها نیز خوانایی، وضوح و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. همچنین کنترل کیفیت توسط ما نیز به نحو بسیار بهتری انجام می‌شود. بنابراین بهتر است که فایل خود را به صورت PDF خروجی بگیرید و برای ما بفرستید.

6) کیفیت مطلوب تصویر

 

اگر تصویری که در چاپلینو بارگذاری (Upload) می‌کنید دارای کیفیت مطلوبی نباشد، مطمئنا محصول نهایی هم کیفیت خوبی نخواهد داشت. بنابراین، لطفا دقت کنید که تصویرتان پیکسل پیکسل، تار و یا دارای گوشه های دندانه‌دار نباشد. چاپلینو در قبال کیفیت پایین محصول نهایی که به دلیل کیفیت پایین تصویر بارگذاری شده شما ایجاد شده باشد، مسئولیتی ندارد.

چنانچه موارد فوق را در مورد فایل خود رعایت کرده‌اید، می توانید با خیال راحت آن را در چاپلینو بارگذاری (Upload) کنید و یا به آدرس info@chaplino.com ارسال نمایید و سپس ادامه فرایند چاپ را به ما بسپارید.