اصول طراحی و چاپ بسته بندی

 اصول طراحی و چاپ بسته بندی

 اصول طراحی و چاپ بسته بندی

امروز جذابیت بسته بندی کالا اثر شگرفی بر فروش و تقاضا برای کالای حاوی آن دارد. با رعایت اصول طراحی بسته بندی به سهولت می‌توان بسته بندی طراحی کرد که در دید اول مشتری را جذب کند . از روش های فروش بیشتر سازمان ها پخش کردن عکس طراحی بسته بندی خدمات شان در شبکه های مجازی است . این امر سبب می‌شود کالا و خدمات آنها مورد توجه مخاطبان قرار گیرد .
این اصول طراحی بسته بندی تنها بخشی از اصول طراحی بسته‌بندی است که طراح را در آفرینش یک طرح موثر همراهی می کند . طراح باید بسته بندی را بر مبنای آنچه مشتری می‌بیند ، فکر می‌کند و بازخورد می‌دهد طراحی کند و موفقیت وی در لیست فروش روزانه شما مشخص می شود.
– از مهمترین اصول طراحی بسته بندی طراحی خلاقانه و جذاب است . بسته بندی با طراحی دارای مفهوم ، هماهنگ با کالای درون خود ، در کنار درج اطلاعات متنی به طور واضح بدون واسطه پیغام تولید کننده را به مشتری می رساند و انگیزه لازم را در وی ایجاد می‌کنند . بسته بندی ها فروشندگان خاموش هستند . از برجسته ترین کارهای بسته بندی اهمیت آن در جلب توجه مشتری و ایجاد انگیزه در وی برای خرید کردن است . در اين زمان یک طراحی خوب ، مناسب و جدید می‌تواند بسیار اثرگذار باشد . شاهد هستیم که کالاهایی که از طراحی بسته بندی جدید و نوآورانه و هماهنگ با محصول شان استفاده می کنند ، در قیاس با محصولاتی با کیفیت بالاتر اما بسته‌بندی سطح پایین‌تر شانس بیشتری برای فروش دارند.

اصول طراحی بسته بندی

– فرم
بسته بندی سه بعدی از اصلی ترین اصل اصول طراحی بسته بندی می باشد . برگزیدن فرم مناسب و هماهنگ برای بسته بندی بر مبنای ساختار فنی و تکنیک های موثر بر نوع ساختار هندسی انجام می شود . در طراحی و ساختار بسته بندی متریالی مانند مقوا ، ورق فلزي ، پلاستیک ، شیشه و….و به روز بودن دستگاه های چاپ بسیار اثرگذارند . فرم های ساده و با تجربه می توانند سریعاً پیام خود را به مخاطب برسانند اما در خیلی موارد مخصوصا وقتی خود کالا جدید باشد یک فرم خلاقانه می تواند بر جذابیت آن بیافزاید .
– طراحی لوگو یا آرم هماهنگ با کالاكه در آن اصولی مثل سادگی ، هماهنگی در اجزا ، خاص بودن و جذابیت رعایت شده باشد در بالابردن فروش کالای مورد نظر و جذابیت بسته بندی آن نقش به سزایی دارد . وجود آرم و لوگو از کاربردی ترین اصول طراحی بسته بندی برای جذب مخاطب می باشد . طراحی لوگو باید به گونه ای باشد که مخاطب با دیدن آن بتوانند ربط و تناسب کالا و فضای کلی بسته‌بندی و لوگو را بفهمد.
– رنگ و طرح
مهمترین فاکتور در جلب توجه مشتری و ایجاد انگیزه در وی برای خرید طرح و رنگ بسته بندی است . انتخاب طرح و رنگ مناسب از برجسته ترین و پر اهمیت ترین اصول طراحی بسته بندی است. با برگزیدن طرح و رنگ مناسب و رعايت اصول رنگ شناسی می توان تاثیر شگرفی بر جذب مخاطب داشت . یقینا بسته بندی زیبا ، جذاب ، حرفه ای و کارآمد در مخاطب این حس را به وجود می آورد که با تولید کننده حرفه ای و کاردان روبه‌روست و این اصل باعث جلب اعتماد او می شود . رنگ را می توان متناسب با کالای مورد نظر و ویژگی آن انتخاب کرد . در طراحی بسته بندی به هیچ وجه نباید از هر طرح و رنگی بهره برد مثلا در طراحی بسته بندی مواد بهداشتی نباید تجملاتی و با رنگ های سنگین باشد . اصل مهم در انتخاب رنگ مورد نظر در نظر گرفتن هویت سازمان مورد نظر است بهره گیری از رنگ و طرح خارج از هویت سازمان مورد نظر صحیح نیست ، مگر اینکه متخصصان این کار بخواهند تغییر و تحول در هویت سازمانی آن شرکت بدهند . این تناسب به قدری با اهمیت است که سازمان‌های بزرگ همیشه در امور مختلف تبلیغیشان از یک سری رنگ همیشگی بهره می برند.
– يکی دیگر از اصول طراحی بسته‌بندی چشمگیر بودن آن است . خدمات یا کالای شما باید در قفسه فروشگاه با تعداد زیادی از محصولات رقبا به چشم بیاید و این به چشم آمدن نیازمند طراحی متفاوت است . اگر طراحی بسته بندی شما باعث جلب توجه خریداران شود نشود به هیچ وجه شما نهایت فروش خود را نمی‌فهمید . طراحی بسته‌بندی خوب می‌تواند ضامن فروش بیشتر شما باشد . به هیچ وجه زیر بار طراحی‌های جلف و پر زرق و برق نروید. برای جلب توجه شیوه های معقول تری وجود دارد . ساختار طراحی باید طوری باشد که باعث ایجاد تجربه خوشایند در ذهن مخاطب گردد و هم تمامی المان ها طوری استفاده شوند که از فاصله زیاد قابل دیدن باشند .

چاپلینو با تیم حرفه ای در زمینه طراحی بسته بندی ، طراحی جعبه ، طراحی لوگو و سایر خدمات تبلیغاتی شما را تا رسیدن به قله موفقیت یاری می کند برای مشاوره رایگان با مشاوران این شرکت تماس حاصل فرمایید.

نظرات بازدیدکنندگان