مولفه‌ها و عوامل بسته بندی حرفه ای

مولفه‌ها و عوامل بسته بندی حرفه ای

مولفه‌ها و عوامل بسته بندی حرفه ای

در طراحی و تولید بسته بندی توجه به عوامل بسته بندی حرفه ای ضروری است . یکی از عوامل بسته بندی حرفه ای ماهیت است .
ماهیت: این عامل تا حدی مهم است که اصولا در سال‌های اینده طرح و سبک کالا را استوار و ماندگار نگهدار می دارد . چون طرح و نقش منحصر به فرد و بی همتای بسته بندی از لحاظ نام و موضوع ، برند تجاری و شاخصه های طراحی دلیل متفاوت شدن و بهترشدن محصولات و کالاهای شرکت و یا کمپانی مورد نظر می شود و در ذهن و فکر مشتریان و مخاطبان ماندگار می شود . پس در طراحی اولیه ضروری است دقت کافی داشته باشید تا بعد از سپری شدن زمان لازم نباشد تغییر و تحول و اصلاحات در طرح انجام دهید و اسیبی به ارتباط بینایی مخاطبان با محصولات و خدمات سازمانتان بزنید .

نگهداری : از دیگر عوامل بسته بندی حرفه ای نگهداری است . هدف واقعی و اصلی از تولید و بکارگیری بسته‌ها ، نگهداری و بهداشت خاصیت محصولات و کالا ها و توانایی بکار گیری به سهولت  خدمات داخل بسته‌ها است . به علاوه هر کدام از قسمت های پخش و استفاده هم از بسته بندی انتظاراتی دارند. مثلا ، فروشندگان خدمات و محصولات  پاکت و بسته بندی را لازم دارند تا به سهولت در دید و نگاه خریداران باشد و توجه ان ها را جلب کند و بسته بندی ها در سایز و اندازه های متفاوت ساخته شود تا با توانایی و بودجه مالی مشتریان سازگار باشد. مصرف کنندگان هم سبکی از بسته بندی و پاکت‌ها را برمی گزینند که به سهولت بتوان ان را جا به جا کرد و به راحتی از کالای درون بسته استفاده کنند .

عوامل بسته بندی حرفه ای

مقرون به صرفه بودن و کم هزینه شدن بسته بندی چاپلینو : از مهمترین عوامل بسته بندی حرفه ای کم هزینه بودن ان است. هزینه بسته بندی نباید هزینه محصولات و کالاها را به قدری زیاد کند که بسیاری از مصرف کنندگان از خریداری محصولات مورد نظر پشیمان شوند .

طرح گرافیکی بسته بندی

طراحی بسته بندی به سه عامل کلی و اساسی قالب و شکل ، رنگ و فام و فونت متن ربط دارد . طراح در انتخاب این سه عامل اصلی باید به تفاوت های اجتماعی و فرهنگی در بین اقشار گوناگون توجه کند . مثلا کودکان معمولا به رنگ‌ها توجه می کنند و جذب رنگ‌ها می شوند . اما آقایان اصولا به فرم ها دقت می کنند.
رنگ و فام: رنگ‌ها همیشه از گذشته تا امروز جالب و جذاب بوده و مورد مطالعه بوده اند . امروزه هم رنگ و فام در اقشار و اجتماعات متنوع معنی های مختلفی دارند . می توان گفت که رنگ مشکی امروزه به دلیل عمیق و منفعل بودن آن با اینکه آن که نشانه غم و اندوه است در همه جعبه و بسته بندی‌های زیبا و تجملی به استفاده می‌شود که در اصل احساس شکیل و مجلل بودن را به مخاطب منتقل می کند . قرمز نماد شادی ، انرژی و فعالیت است. بنفش فکری خردنمندانه و حس ابهام آمیز را به مخاطب می دهد . نارنجی زندگی روحی و باطنی را منتقل می‌کند ، آبی پر از از فکر و صبر و جهد است. سبز زندگی و آرزوی حیات است.
شکل و فرم: قالب‌های مربعی شکل و مستطیلی شکل به دلیل اینکه امکان دیدن راحت و خوب وجود دارد . بهترین فرم پاکت و بسته بندی است . همین طور این سبک شکل در طبقه های قفسه‌ها به سهولت در کنار هم قرار می‌گیرند و چیدمان ان ها راحت است . در تولید شکل سایز کالا اثر بسیار مهمی دارد .
طراحی نوشتاری : طراح باید دید و چشم انداز کلی در ارتباط با فونت و حروف متن داشته باشد که تحت تاثیر مهارت و تجربه کاری او در حیطه طراحی کاتالوگ‌ ، اعلانات خیابانی ، ابزارهای تبلیغاتی چاپی می‌باشد. هر شکل و فرم از بسته بندی ، سبک خاص و منحصر به فرد فونت نوشتاری لازم دارد. مثلا در بسته بندی شیرینی‌ها باید از فونت الفبایی ساده و ادامه دار استفاده شود. در بسته بندی لپ تاپ از فونت‌های سخت و محکم استفاده شود تا مقاومت و ماندگاری آن را نشان دهد . در بسته بندی دارویی خوانایی و سلیس بودن خطوط بسیار مهم است و برای کودکان انتخال فونت الفبایی بزرگ خوب است .

چاپلینو دارای تیم حرفه ای در کلیه ابزارهای تبلیغاتی چاپی از جمله طراحی کاتالوگ ، طراحی بسته بندی و… می باشد . این شرکت اماده خدمت رسانی به شما عزیزان است .

نظرات بازدیدکنندگان