بسته بندی و تبلیغات عامل مهم تمایز

بسته بندی و تبلیغات عامل مهم تمایز

بسته بندی و تبلیغات

برای ایجاد تمایز دو عامل مهم در اختیار داریم ، یکی شکل فیزیکی و یکی طرح و شکل گرافیک بسته بندی . کار تبلیغات یک کار کاملا ارتباطی است همچون تمام فعالیت های ارتباطی که پیام میان فرستنده و گیرنده را رد و بدل می کند بر این اساس بسته بندی باید معرف محصول خود باشد تا بتواند پیام طراحی بسته بندی محصولات اگر با خلاقیت و تنوع بالا همراه باشد میزان فروش محصول را به حداکثر می رساند .

یکی از وظایف تبلیغات تولید کننده را به خریدار برساند و بین آنها ارتباط برقرار نموده و اطلاع رسانی میکند این است که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری حک کند و از آنجا که تکرار اساس یادآوری است یکی از ارکان در تبلیغات طراحی خلاق و محتوای موثر یک بسته بندی نیز هست.

بسته بندی و برند

طراحی و چاپ بسته بندی برای ایجاد یک برندینگ جایگاه نام تجاری را تقویت میکند موجب ایجاد و بالا بردن ارزش نام تجاری میشود و به محصول و برند شخصیت میدهد بسته بندی چهره کالاست چون مشتری از طریق بسته بندی محصول را شناسایی میکند بسته بندی سبب ساز اولین ارتباط مستقیم با مشتری است و تا حد زیادی وظیفه ارائه یک تصویر ذهنی مطلوب از کالا را به مهمترین تصویر و تعیین کننده ترین است حتی در یادآوری اشخاص بعد از ۲٠ سال به ذهن ما می آید این قاعده در مورد طراحی بسته بندی کالا هم صادق است ایجاد انگیزه برای خریدار ، به ویژه برای یک محصول جدید، بیش از هر چیز به کیفیت و تاثیر بصری بسته بندی مربوط میشود .

ایجاد تمایز اولین قدم است

بسته بندی و بازاریابی

بسته بندی آخرین ترفند بازاریابی است و به یک بازار بالقوه ، همراه با دیگر عناصر بازاریابی ( قیمت کالا ، مکان و تبلیغات پیشبردی ) پنجمین عنصر آمیخته بازاریابی را تشکیل می دهد.

وظیفه تصمیم گیری در مورد بسته بندی تا آنجا که به حمل و نقل کالا و حفظ سلامت آن مربوط می شود ، با مدیران تولید است و تا آنجا که به اطلاع رسانی و ایجاد انگیزه فروش ارتباط پیدا می کند ، با مدیر بازاریابی است. تحقیقات مختلف بازاریابی نشان داده اند که طراحی بسته بندی ، جزو موثرترین ابزار بازاریابی برای فروش است زیرا رفتارخرید یک فرآیند غیر عقلانی بوده و بسته بندی در آن موثر است . از آنجایی که بسیار از خریدهای مصرف کننده توسط عواطف وی هدایت می شود و اغلب با نیازهای عاطفی مصرف کننده ارتباط برقرار میکند . مصرف کننده ، یک تصویر را می خرد نه فقط محصول را تحقیقات نشان داده اند که وقتی مصرف کنندگان نخست به یک بسته بندی زیبا نگاه می کنند، تمرکز آنها اغلب بر محصول نیست ، بلکه یک رویا با یک تصویر را در ذهن خود ایجاد می کنند.

بسته بندی و فروش

طراحی گرافیک بسته بندی در فرآیند جدید فروش ، فروشنده ای وجود ندارد که در باره محصول توضیحی بدهد . این خود محصولات هستند که کالای درون خود را می فروشند و ایجاد انگیزه و القای نیاز برای خرید می کنند. امروزه الگوی فروشگاه ها بر می گزیند. در چنین وضعیتی فروشندگان ، نقش کمتری در فروش دارند و وظیفه فروشندگی ، که منقل کردن اطلاعات محصول به مصرف کننده است باید توسط بسته بندی انجام شود . به تعبیری بسته بندی ار به عنوان فروشنده خاموش می شناسند . ویژگی های بسته بندی باید به گونه ای باشد که خریدار آن را به یاد بسپارد و برای خریدهای مکرر بعدی در نظر بگیرد طراحی یک بسته بندی خوب ، اقتصادی ترین شیوه افزایش فروش است.

چاپ روی بسته بندی

چاپ روی بسته بندی یکی از مهمترین بخش های صنعت چاپ است . در این بخش انواع فناوری و روش ها برای چاپ روی موادی مانند کاغذ ، فلز ، پلاستیک ، چوب ، شیشه ، سرامیک و غیره استفاده می شود. اگر چه بسته بندی ، بیشتر برای حفاظت از محصول است ولی در عین حال برای جلب توجه مشتری می بایست از طراحی و کیفیت مطلوبی برخوردار باشدهمچنین چاپ روی بسته بندی جنبه اطلاع رسانی و تبلیغاتی نیز می تواند داشته باشد.به علت تنوع مواد و محصولات تولیدی و اشکال و اندازه های مختلف آن ها در بسیاری از موارد چاپ روی برچسب نیز برای محصول در نظر گرفته میشود

نظرات بازدیدکنندگان